Měření v břeclavské dopravě je téměř u konce. V průběhu uplynulých měsíců získali odborníci ze společnosti CityTraffic obrovské množství dat, na jejichž základě vytvoří pro Břeclav Plán udržitelné mobility.
🚗🚛Břeclaví denně projede více než 20 tisíc aut. Nejkomplikovanější situace je podle očekávání na kruhovém objezdu u Tesca a také na křižovatce kolem supermarketů Billa, Tesco a Penny na třídě 1. Máje. Zhruba 6000 aut přitom tvoří tranzit – tedy auta, která Břeclaví pouze projíždějí a která by po postavení obchvatu měla město zcela minout. „Šestina z nich jsou kamiony, zemědělské stroje nebo těžká stavební auta nad 7,5 tuny,“ vypočítal Martin Vrána, projektový manažer společnosti CityTraffic. Díky měření mají odborníci přesný přehled také o směrech, odkud a kam auta na křižovatkách jezdí a jak dlouho se ve městě zdržují.
🚴🚴♀️Výsledky měření cyklistické dopravy ukázaly, že z Charvátské Nové Vsi a Poštorné jede denně do centra města 1 500 cyklistů – zhruba tisícovka z nich po hlavní silnici, přestože pro část trasy existuje alternativa přes cyklostezku Včelínek. „Měření ukázalo také nešvary cyklistů. Třeba to, že využívají přechody pro chodce jako nájezd na cyklopruhy nebo do vozovky. Často také jezdí v protisměru po chodníku,“ poznamenal Vrána.
🚌Výzkumníci se objevili také v městské hromadné dopravě. Ukázalo se, že některé linky jsou vytížené minimálně. Sčítači narazili i na linky, kde během celého dne cestovali jeden či dva lidé. Z průzkumu vyplývá, že nejvytíženější jsou zastávky u autobusového nádraží, v ulici Jana Palacha, u nemocnice či na točně Na Valtické. Na opačné straně jsou zastávky jako PKZ nebo Lesní, které jsou obsluhovány minimálně.
Podkladem pro vytvoření Plánu udržitelné mobility, bude i pocitová mapa. Břeclavané do ní vložili 2 421 podnětů. „Na město velikosti Břeclavi je to velký úspěch. Získali jsme díky pocitové mapě spoustu cenných informací,“ těší Martina Vránu.
Jak řidiči aut, tak cyklisté a chodci označovali za problematická tatáž místa. Jde o kruhový objezd u Tesca, oba mosty, křižovatku u kostela na náměstí T. G. Masaryka a vůbec největší problém vidí v křižovatce u kostela v Poštorné. Řidiči odkazují na chybějící obchvat, tvořící se kolony, problémy při odbočování vlevo, kritizují také špatné takty semaforů. Cyklisté mají největší problém s pohybem na průtahu městem a hledají alternativy, jak se frekventované silnici vyhnout.
Chodci si stěžují na nedostatek přechodů, případně chybějící chodníky. Opět odkazují na stejná problematická místa jako automobilisté a cyklisté. U městské hromadné dopravy lidem vadí chybějící nebo nevyhovující přístřešky, které nechrání před nepřízní počasí. A také například to, že některé spoje nenavazují na vlaky.
O všech poznatcích se bude mluvit už příští týden v knihovně na veřejných projednáních věnovaných jednotlivým druhům dopravy. Přijďte i vy výzkumníkům pomoci pochopit, proč se v Břeclavi jezdí a chodí zrovna tak, jak ukázala čísla. Jednotlivé bloky budou věnované všem druhům dopravy.