Dvě květnové středy 17. a 31.5. se staly dnem pro konání dopravního průzkumu cestujících v autobusech břeclavské městské hromadné dopravy (MHD), jejímž objednatelem je Město Břeclav.
Kromě cyklistické, pěší a automobilové dopravy je MHD základním způsobem přepravy obyvatel města jak do školy, zaměstnání i za volnočasovými aktivitami. Je proto jedním z hlavních segmentů výzkumu při zpracování plánu udržitelné městské mobility města Břeclavi.
Cílem tohoto průzkumu bylo ověřit základní vytíženost spojů během celého dne. Středa byla zvolena jako typický pracovní den, který není ovlivněný ani víkendem ani pořádáním zvláštních např. kulturních nebo sportovních událostí, které by měly vliv na počet cestujících uvnitř spojů. Průzkum probíhal na palubách všech spojů, které v běžnou pracovní středu jezdí. Pracovníci zaznamenávali počty všech nastupujících cestujících na jednotlivých zastávkách, kterými spoje projíždějí
Celkem bylo sečteno 20 autobusů obsluhujících 9 linek v obou směrech, což je celkem 339 spojů za jediný den! Pro ověření trendů chování obyvatel při využívání MHD byla čtvrtina spojů sečtena 2x.
Celkový počet cestujících činil 3934 osob. Jejich rozložení během dne je však značně nerovnoměrné a liší se také vytíženost jednotlivých linek. Denní maximum přepravených cestujících jedním spojem bylo 51 osob a jednalo se o odpolední spoj na lince 566 s odjezdem 14:14 od Gumotexu. Naopak celkem 80 spojů (téměř ¼) převezlo 5 a méně cestujících a našly se i takové, které byly po celou dobu jízdy prázdné. Zejména se jednalo o brzké ranní, polední a pozdně večerní spoje.
Průzkum přinesl také další poznatky o tom, které zastávky jsou využívané a které naopak méně. Nejvytíženějšími zastávkami jsou centrální stanice Jana Palacha; Náměstí TGM, kostel; Autobusové nádraží; Nemocnice, Poštorná, nádražní; Poštorná, Valtická, točna; Poštorná, hlavní na konci. Naopak téměř nevyužívanými jsou autobusové zastávky BORS; Pohansko, rozcestí; Poštorná, lesní (z); Poštorná, PKZ (z); a Poštorná, Tovární čtvrť (z).
Získaná data přináší také mnoho dalších poznatků o chování obyvatel. Např. obyvatelé Charvátské Nové Vsi nevyužívají ze zastávek Charvátská Nová Ves, Obránců míru; Charvatská Nová Ves, Lednická; Charvátská Nová Ves, Palackého pro cestu do jiných částí Břeclavi linky 562 (15) a 569 (37), celkem 52 cestujících, ale raději „expresní“ linku 561, která převezla 124 cestujících. Stejně tak dochází během dne ke zdvojování autobusů, kdy značnou část cesty mají spoje společnou a cestující proto využívají prvního spoje a vytíženost druhého spoje je proto značně nižší.
Spoje, které byly sečteny 2x ukazují srovnatelné hodnoty. Přestože ve středu 17.5. bylo počasí v Břeclavi velice nepříznivé, bylo zataženo s častými dešťovými přeháňkami během celého dne a denním maximem teplot 14°C a naopak ve středu 31.5. bylo celý den jasno až polojasno s denním maximem 22°C, výsledky ze sčítání spojů přinesly velice podobné hodnoty. Obyvatelé se tak pravděpodobně místo kola rozhodli v nepříznivém počasí využít raději osobního automobilu. Přesto však dle slov ze zkušenosti některých řidičů je během zimního období poptávka po MHD vyšší než během teplejších měsíců.
Martin Vrána, projektový manažer